NOVINKY (News)

Nejnovější události a novinky v naší chovatelské stanici najdete i na našich facebookových stránkách.

18.1.2019

Konečně jsem se dostala k aktualizaci stránek. Všem se omlouvám, ale před Vánocemi byla doba velmi hektická. Koho zajímá, co se u nás dělo, čtěte prosím události níže. :o)

Webík jsem trošku pozměnila (doufám, že se Vám bude stále líbit) a přidala první plánované odchovy na tento rok.
Připravuji také aktualizaci chovných morčat, ať je na co koukat. :o)

28.12.2018

Naši skinníci dostali nové bydlení. Čoketka roste jako z vody a ve stávající kleci už se 3 holky velmi tísnili.
Opět zařízení z dílny mého manžela, kterému za něj s Lucinkou velmi děkujeme. :o)

22.12.2018

Chtěla bych Vám všem popřát krásné prožití Vánočních svátků.
V novém roce hlavně zdraví lidem i jejich zvířátkům,
chovatelům spoustu chovatelských i výstavních úspěchů
a mnoho radosti s Vašimi morčecími mazlíky.

15.12.2018

Dnes jsme se zúčastnili Vánoční výstavy v Olomouci. Lucinčina premiéra se skinníkama nedopadla vůbec špatně. :o) Nakonec se jeli vystavovat všichni naši skinníci – tedy Kinny, drátěnka Boženka, Čokoládka a tak nějak neplánovaně i Pan Barney.
Z chlupatých morčat se zúčastnil Navarro (94,5 b), Fufetka (95,5 b) a Xara (95 b).
V kategorii mazlíků se naše Boženka a Pan Barney dostali do rozstřelu ještě asi s dalšími pěti morčaty. Barney byl nakonec na šestém místě a Boženka na krásném 4. místě (které se ale bohužel již nijak neoceňovalo).
Nicméně výstava byla výborná jako vždy, velmi jsme si ji užily, potkaly známé tváře a povykládaly si. A vzhledem k tomu, že to byla výstava Vánoční, tak nakonec nikdo neodjel alespoň bez malého dárečku. :o)

Ještě bych ráda napsala pár řádků k zamyšlení o vystavování morčat mazlíků:
Díky svojí dceři jsme se této výstavní kategorie zúčastnily. Byla jsem velmi zvědavá “jak to chodí”, protože jsem se o vystavování nestandardních morčat nikdy nezajímala.  Trošku mi uniká význam posuzování očí, uší, tlapek apod. Ale na druhou stranu, co jiného by se mělo posuzovat, když to jsou morčátka, která více-méně neodpovídají standardu. Mám z toho prostě pocit, že je to kategorie hlavně pro děti. Pro děti, které mají doma svého milovaného mazlíka a rádi by jej někde prezentovaly.
I u nás se se skinníkama mnoho týdnů před výstavou do nekonečna nacvičoval výstavní postoj, přítulnost a mazlivost. Vyráběly se a sháněly výstavní podložky, koupalo se, mazalo se atd.  Moje sedmiletá dcera se neskutečně těšila, protože její morčata jsou pro ni ta nejlepší na světě a samozřejmě byla přesvědčená, že taková morčata přece musí vyhrát… :o)

Na výstavě neustále okukovala ceny a hlavně si toužila přivézt kokardu, které mimochodem byly opravdu krásné. Velmi bych ji nějaké ocenění přála, ale samozřejmě jsem ji připravovala na to, že z cca 20ti přihlášených mazlíků je opravdu velmi malá pravděpodobnost, že by se mohla její morčata umístit.

Nakonec, jak jsem již psala, drátěnka Boženka byla na čtvrtém místě, což já považuji za úspěch, nicméně ale byla bez ocenění.

Proč o tom ale píšu?! Protože mě velmi zarazilo, že si při vyhlašování pro jednu z mazlíkovských cen šla chovatelka, která suverénně sbírala ocenění ve standardních kategoriích. Tak to jsem vůbec nepochopila, co ji k tomu vedlo, prezentovat své nestandardní morče v kategorii mazlíků?!

Přišlo mi velmi líto, že jedna malá holka, která několik měsíců, doslova „žila“ výstavou, kde prezentovala svoje morčata, v podstatě přišla o svoji vysněnou cenu díky paní chovatelce, která chtěla dokázat – nevím co, když svoje morče do kategorie mazlíků přihlásila.

Vím, že tato kategorie není věkově či jinak omezená, nechci nikoho odsuzovat ani nijak „napadat“, ale myslím si, že by mazlíkovská kategorie měla být určená hlavně dětem…

Velmi bych chtěla poděkovat Aničce, která výstavu pořádala, že naše “slzavé údolí” zachránila kokardou za neobsazenou kategorii a tím vlastně vytvořila i cenu za 4. mazlíkovské místo …

8.12.2018

Dnes odjela kurýrem poslední zamluvená morčátka.

I přesto, že jsem psala, že vrh N byl letošní poslední. Tak se u nás přece jen ještě jeden vrh v tomto roce narodil…
Na konci září jsem si udělala radost a z chovatelské stanice Cavia Ania jsem si přivezla chovnou skupinku žluto-bílých crestedů – prostě “blonďáků”.  1 chovný samec jménem Navarro, 2 crestedky a 1 hlaďanda. A protože byli všichni velmi plaší, tak se mi je až nyní podařilo nafotit. Nicméně samička Yanita byla s Navarrem a 1.12. se jim narodila 2, jak jinak, blonďatá miminka – sameček Olaf a samička Oukly.
Tímto tedy trošičku rozšiřujeme chov do, pro nás neobvyklé, bezpigmentové řady :o)

5.12.2018

Připravujeme se na Vánoční výstavu morčat do Olomouce. Mimo chlupatá morčátka vezeme s Lucinkou vystavovat i skinníky do kategorie mazlíků.

30.11.2018

Dnes odcestovaly malé skinničky. Podařilo se nám pro ně najít společný domov, za což jsem velmi ráda, protože byly správná parta.  Přejeme jim ať jsou u nových páníčků spokojené…
Poslední foto

30.10.2018

Přidány fotky novým mimísků z vrhu N2. Kouknout můžete zde.
Aktualizace prodejných morčátek nabídka zde.

28.10.2018

Čokoládka se u nás dobře zabydlela. Je to ještě mimčo, a tak ji naše skinninky přijaly bez problémů.
A protože jim bylo v kleci trošku těsno, připravili jsme jim velký domácí výběh. Ještě, že máme tak velký obyvák. :o)

27.10.2018

Dnes jsme se byli podívat na krásnou výstavu morčat v Brně.
Díky mojí časové vytíženosti jsme nic nevystavovali, ale protože jsem nikde už dlouho nebyla, tak jsme si udělali s rodinkou výlet a přijeli alespoň na “čumendu”.
No a při této příležitosti jsme si vyzvedli krásná morčátka od Světlany, které tímto velice děkuji, že na mě myslela s pěknými, barevnými odchovy, hlavně se samečkem, kterého potřebuji jako sůl. Spolu s ním jsem si přivezla i krásnou hladkou, triko samičku.
To ale ještě není vše: zcela neplánovaně se na výstavě naše Lucinka zamilovala do skinny samičky, jak jinak, že. A tak jsme si nakonec přivezli i dalšího člena naší skinny rodinky. Samička je čokoládová aguti krémová a musím přiznat, že je rozkošná nejen svým vzhledem, ale i svojí mírnou a klidnou povahou. Pojmenovali jsme ji Čokoládka.

24.10.2018

Tak jsme se konečně dočkali letošního posledního vrhu. V ranních hodinách porodila samička Quantica 4 barevné samečky (vrh N2).

23.10.2018

Velká událost u nás – naše Lucinka se konečně dočkala svých vysněných skinny miminek. Jsou to 3 holčičky – věrné kopie svojí maminky Boženky. :o)
Bylo trošku malé zklamání, protože očekávala něco strakatého. Ale i tak jsou to roztomilí “mikymauzíci”.

11.10.2018

Dnes ráno porodila samička Zorka 3 krásné obříky – vrh M2. Více foto a info zde.

10.10.2018

Aktualizace nabídky morčat.

9.10.2018

Dnes ráno se nám “rozpadla”, i samička Ynes. Porodila krásných 5 mimísků – 2 kluky a 3 holky. Vše crestedi.
Info a foto o vrhu L2 jsem již zpracovala!!  :o) Kouknout se můžete zde.

8.10.2018

Aktualizace odchovů. Přidány fotky a informace o vrzích: I2, J2, K2

7.10.2018

Očekávaný babyboom je tu. Dnes během dne porodila samička Queenka vrh K2. 2 holky a 1 kluk.

6.10.2018

Odjely kurýrem samičky Felicie a Gaja. Přejeme jim, ať se jim v novém domově líbí.
Kurýrem se domů svezl také vypůjčený sameček Zorro Farma Kvítkovice. Za půjčení velmi děkujeme Petře Tomáškové.

Odpoledne jsme se zúčastnili Moravsko-Slezské výstavy v Přerově. Po návratu domů nás čekala 2 malá překvapení. Porodila samička Toffinka. Její připuštění nebylo v plánu, ale měla s Luckym jiný názor…  Takže máme neplánovaný vrh J2. Miminka jsou dvě – holka a kluk.

3.10.2018

Konečně jsme se dočkali miminek od samičky Rosalie. Dávala si tedy pěkně na čas. Ale “výsledek” určitě stojí za to. Přivedla na svět krásný, barevný vrh I2. 1 samička a 2 samečci.

30.9.2018

Naše dcera se naprosto nadchla skinníkama a ukecala mě, na malé skinníčí miminka.
Vzhledem k tomu, že neznáme přesný věk naší Chochty, tak jsme nechtěli nic riskovat, proto nám nezbylo nic jiného, než nechat připustit drátěnku Boženku. Za půjčení samečka, Pana Barnyho, děkujeme naší kamarádce Janě.
Boženka a Pan Barny jsou spolu od začátku srpna. Na Božence už jde vidět rostoucí bříško, takže to vypadá, že “dobrá věc” se podařila a zhruba na konci října budeme netrpělivě očekávat narození nahatých miminek. :o)

29.9.2018

Každým dnem očekáváme narození miminek samičkám Queenka, Ynes a Zorka. Samičky jsou už širší než delší, tak doufám, že nás nebudou dlouho napínat. :o)

23.9.2018

Protože nevíme, kdy se naše Kinny Kinny přesně narodila, tak jsme oslavili její první rok u nás.
Oslava byla veliká. Kromě nás byli pozváni i kamarádi skinníci – drátěnka Boženka a pan Barney, její manžel. (Ano, tušíte správně vypadá to, že budeme mít malé skinníky. :o)
Na každé správné oslavě nesmí chybět pozvánky, dort a dárečky…

15.9.2018

Aktualizace odchovů. Přidány fotky a informace o vrhu H2CH2.

10.9.2018

Dnes ráno porodila také samička Xeny 3 krásná miminka. Jedno zatím bojuje o místo na světě. Tak snad se nevzdá. Doufám, že vše dobře dopadne. Foto a info později.

9.9.2018

Dnes se samičce Thekle narodil vrh H2. Celkem 5 mláďat. Více info a foto co nejdříve opět dle mých časových možností. :o)

8.9.2018

Naše “Kinny Kinny” alias “Chochty” nejúžasnější morče, jaké jsme kdy měli. Už je to rok, co nám ji Tom přivezl…

13.8.2018

 Dnes jsme bohužel přišli o naši krásnou Salome. Byla březí a narození mláďat jsme očekávali každým dnem. Zemřela v noci, absolutně bez příznaků. Velká ztráta pro nás… :o(

Salome

4.8.2018

Aktualizace odchovů. Přidány fotky vrhu G2.

28.7.2018

Dnes večer jsem zjistila, že se během dne naší krásné Toffee narodila mláďata. Vrh G2. Jsou tam 3 holčičky a 1 kluček. Foto a info co nejdříve dle mých časových možností. :o)

27.7.2018

25.7.2018

Aktualizace NABÍDKY MORČAT.

15.7.2018

Přidány fotky samiček z vrhu F2.

10.7.2018

Dnes jsme se konečně dočkali miminek (vrh F2) i od naší krásné Sisi. Narodily se dvě nádherné, velké samičky. Jedna dokonce s výstavním poměrem barev.
To je letos už třetí, poměrová samička – mám radost. :o)

Aktualizace odchovů, plánovaných odchovů. Přidány fotky vrhu E2.

Aktualizace NABÍDKY MORČAT.

7.7.2018

Dnes jsme se zúčastnili výstavy v Polešovicích. Bylo to úspěšné i neúspěšné. Bohužel náš Tatonek byl diskvalifikován za nestandardní slate barvu, tudíž neprošel ani registrací stejně jako Zorka a malá Ynka. :o(
Samička Xara soutěžila v kategorii “baby”. Získala krásných 95,5 bodů a dokonce to stačilo i na 3. místo v crestedech.

3.7.2018

Dnes se samičce Fífě narodila miminka. Vrh E2 přišel na svět v ranních hodinách. 3 samečci a 1 samička.
Info a foto, dle mých časových možností, dodám co nejdříve.

28.6.2018

Přidány fotky vrhu D2. Aktualizace prodeje.

27.6.2018

Bohužel ani poslední samička z vrhu C2, Cecilka, to nezvládla. :o(
Navíc samička Kitty má poporodní komplikace a zatím to s ní nevypadá příliš dobře…

26.6.2018

Včera se narodil vrh D2 samičce Quantice. Otec vrhu je šampion Joe. Celkem 5 miminek 3 holky a 2 kluci.  Foto a info doplním co nejdříve.

V noci bohužel umřel i sameček z vrhu C2. Zbyla nám zde už jen malá Cecilka, kterou pro jistotu přikrmujeme. Baští krásně, je aktivní a přibírá na váze. Tak doufám, že ta už nám vydrží.

Dnes odjeli do nového domova samičky z vrhu A2 Ajda a Afra.
Aktualizace prodeje.
Aktualizace odchovů.

 

25.6.2018

Bohužel, i přes veškerou snahu, dnes ráno umřela i druhá malá slatička. Ostatní dvě mláďata se docela drží, nicméně sameček také už nechce jíst. :o( Zatím nehubne, ale je velmi slabý a začíná být také apatický…

Aktualizace prodeje.
Aktualizace plánovaných odchovů.

24.6.2018

Dnes jsem fotila malé slatíky. Jedna samička byla apatická, těžce dýchala. Kontrolně jsem ji zvážila a zjistila, že má o několik gramů méně než když se narodila. Stejně tomu tak bylo i u jejích sourozenců. Ihned jsme namíchali naši oblíbenou “borisovku” a začali dokrmovat. Bohužel jedna samička to vzdala ještě dnes večer. :o( Jedna z jejích sestřiček je na tom také velmi špatně. Dokrmujeme co 2 hodiny, ale zdá se, že miminko nepolyká…

23.6.2018

Dnes se u nás narodila nová miminka, vrh C2. Už jsem ani nedoufala, ale dočkala jsem se ještě miminek po půjčeném Zorrovi. Samička Kitty porodila krásná slate čtyřčátka. Jeden sameček a 3 samičky.

20.6.2018

Úspěšně se mi podařilo přihlásit na výstavu do Polešovic. Pojede náš krásný Tatonek a malá Xara. Také vezmeme nějaké slatíky k registraci.

29.5.2018

Aktualizace odchovů. Přidány fotky miminek z vrhu B2.
Aktualizace prodeje.

25.5.2018

A máme tady další miminka. Dnes ráno se narodily naprosto úžasné samičky naší krásné Ynesce. Taťkou je opět Tatonek a miminka se mu opět velmi povedla. :o)

23.5.2018

Doplněny fotky malých slatíků z vrhu A2. Prohlédnout si je můžete zde.
Aktualizace nabídky morčátek.

20.5.2018

Dnes večer, když jsem šla schovávat morčátka z pastviny domů, tak mě ve výběhu čekalo velké překvapení.
Konečně porodila samička Gedžitka vrh A2. Jsou to první miminka
po našem vypůjčeném Zorrovi a bohužel se zdá, že i poslední…
Narodili tři holky a jeden kluček. Všichni slate.
Foto a info co nejdříve.

19.5.2018

Dnes jsme si vyzvedli nového člena naší domácnosti.
Naše “Kinny-Kinny” dostala novou kamarádku, aby jí nebylo smutno.
Nová skinny-drátěnka se jmenuje Boženka a bude to osobní morčátko našeho syna, který loni přišel o svého milovaného Hagridka a skinny-drátěnku si velmi dlouho přál.

11.5.2018

Aktualizace plánovaných odchovů.
Do odchovů přidány fotky miminek z vrhu Y1Z1.

10.5.2018

Dnes jsme se dočkali konečně dalších mimísků. Brzy ráno porodila samička Queenka 3 krásná, velká mláďata. 2 holky a 1 klučka (vrh Y1).
Večer už se asi svých miminek nemohla dočkat samička Zorka a tak také porodila svoje mimísky. A má taky 2 holky a 1 kluka (vrh Z1).
Fotky a informace přidám co nejdříve.

 

1.5.2018

O víkendu odjeli do nových domovů samečci z vrhu V1 a W1. Přejeme jim, aby se měli u nových páníčků výborně a dělali jen radost.

26.4.2018

Přidány fotky miminek z vrhu X1.
Aktualizace prodeje.

19.4.2018

Tak dnes jsme se konečně dočkali. Samičce Salome se narodili 4 nádherná, barevná a obrovská miminka. Jsou to 3 samečci a 1 holčička.
Více fotek a informací dodám co nejdříve.

17.4.2018

Stále netrpělivě čekáme na miminka od Salomky, která už je širší jak delší.

10.4.2018

Tak morčatárna je hotová!!! Jednu ubikaci jsme již nachystali k nastěhování. Bude tam bydlet Tofinka a její dvě slovenské kamarádky.  Další kotýšky budeme postupně obydlovat. Opět děkuji svému šikovnému manželovi, za rozšíření bydlení našim morčatům.
Jinak nové, rohové domečky dostala morčátka ve všech ubikacích. Jsou hezké, dostatečně prostorné, ale přitom šetří místem v ubikacích…

4.4.2018

Dnes nám konečně dorazila dna do nové morčatárny, tak teď ještě natřít nové domečky, přišroubovat jesličky a morčíni se můžou stěhovat.

2.4.2018

Máme Velikonoční morčátka! Dnes ráno se samičce Thekle narodil vrh W1. Jsou to krásní barevní klučci. Více info v odchovech.

27.3.2018

“Malá” Toffee roste jako z vody. Už předrostla svojí opatrovatelku Skiny. Roste z ní nádherná, mohutná, typová samice. A já mám obrovskou radost, že se nám ji podařilo vypiplat.
Ve věku 4 měsíců váží neuvěřitelných 911 g! 
Ještě nedávno to bylo takové malé nic, které vážilo sotva 60 g…

20.3.2018

Nová morčatárna už je téměř hotová. Už je i natřená. A čekáme pouze na dna, která by měla dorazit příští týden. Už se moc těším, až tam morčátka ubytuju.
Toto zařízení už je opravdu poslední, protože naštěstí pro mého šikovného manžela, na verandě už opravdu není místo… :o)

17.3.2018

Dnes k nám přicestovaly 2 nádherné samičky ze Slovenska. Rosalie a Xeny Green Garden. Mám z nich velkou radost.

10.3.2018

Do odchovů přidány fotky miminek z vrhu V1.
Aktualizace prodeje.

8.3.2018

Dnes ráno porodila samička Fífa 6 mláďat. Všechna byla příliš malinká a bohužel se během několika minut po porodu ukázalo, že i neživotaschopná. Fífa se o ně ani neměla snahu postarat. Doufám, že u ní vše proběhne bez komplikací…
8:30  podařilo se mi jednu malinkou, červeno-bílou samičku zahřát a trošku rozhýbat. Stojí na vlastních nožkách, ale je dezorientovaná. Fífa o ni bohužel nejeví žádný zájem. :o( Moc šancí jí nedávám… Její porodní váha je 56 g.
12:15 vypadá to, že samičky se ujala teta Sisi. Aktuálně jsem ji viděla jak malou kojí. Ráno to vypadalo, že nemá sací reflex, ale začíná to být nadějné… Držte jí palce.
18:00 Tak morčinka, i přes veškerou naši snahu, bohužel boj o život prohrála…

Je mi to moc líto, ale morčinka to bohužel, i přes veškerou naši snahu, nezvládla. Je mi velmi líto jí samotné i jejích sourozenců. Děkuji všem za podporu a zájem.
Letošní rok pro nás nezačal dobře. Po novém roce jsme přišli o naše dvě veteránky – Candynku a Geretku. Nyní o celý vrh krásných, barevných miminek …
Doufám, že smůlu pro tento rok jsme si tímto vyčerpali a dále už budou všechna morčátka zdravá a spokojená…

7.3.2018

Konečně jsme se dočkali letošních prvních miminek!
Během dnešního dopoledne porodila samička Sisi 3 krásná, velká mláďata. 2 kluky a 1 holčičku.
Foto a info dodám co nejdříve.

2.3.2018

Samičky Sisi a Fífa už se začínají krásně kulatit. První letošní miminka očekáváme v průběhu března. Taťka mláďat je náš odchovanec Jesper.
Aktualizace Plánovaných odchovů.

25.2.2018

Dnes opět práce na nové morčatárně.

19.2.2018

Dnes nás opustila naše krásná a nejstarší členka naší morčecí rodinky, Xmas Candy Little Goldie.

10.2.2018

Začali jsme realizovat novu, v pořadí třetí, morčatárnu. Už se moc těším. :o)

29.1.2018

První mláďta očekáváme na jaře 2018. Více prosím sledujte v Plánovaných odchovech.

14.1.2018

Aktualizace plánovaných odchovů.
Přidány fotky chovných samiček, které jsme si nechali z loňských odchovů.

13.1.2018

Máme tady nějak “přesamcováno”, proto někteří chovní samečci byli nabídnuti k prodeji.
Aktualizace prodeje.

2.3.2018

Samičky Sisi a Fífa už se začínají krásně kulatit. První letošní miminka očekáváme v průběhu března. Taťka mláďat je náš odchovanec Jesper.
Aktualizace odchovů.

6.1.2018

Dnes odcestovaly do nového domova samičky Tatanka a její dcera Penny.
Zároveň nám z Prahy přicestoval zapůjčený slate-bílý sameček Zorro Farma Kvítkovice. Moc děkuju Petře Tomáškové za půjčení samce a Petře Prokopové za milé přivezení. :o)

3.1.2018

Naše Skiny dostala nové bydleníčko! Opět “hand made” z dílny mého manžela. :o)
Chtěli jsme, aby Skiny mohla zůstat na svém místě v kuchyni, kde ji máme všichni “po ruce” a neustále ji někdo mazlí nebo krmí. Proto jsme na tomto místě vymysleli ubikaci, tak aby byla vhodná pro naši nahulku. Aby byla dobře chráněná před průvanem ale zároveň, aby nemusela být v žádném plastboxu a děti k ní měly snadný přístup.
Myslím, že ubikace se holkám moc líbí, protože hned nadšeně vyzkoušely všechny atrakce. K mému údivu i velmi rády využívají houpací hamaku.

Události z let minulých si můžete přečíst ZDE.