ČLÁNKY (Articles)

Zde budu postupně uvádět rady a tipy, pro chov morčat, jak pečovat o morčátko, které si pořizujete jako domácího  mazlíčka apod. Rady a informace zde uvedené jsou léty vyzkoušené a ověřené v naší chovatelské stanici. Netvrdím ale, že jsou tyto jediné správné. Každý chovatel má svoje zkušenosti dle svých možností a můžou být v rozporu s našimi názory. I přesto doufám, že naše zkušenosti pro Vás budou tou správnou inspirací tak, aby morčátko bylo spokojené a přinášelo Vám jen radosti a co nejméně starostí.

MORČE - ideální domácí mazlíček nejen pro děti článek zde

POŘIZUJEME MORČÁTKO aneb 10 důvodů proč koupit morče u chovatele  článek zde

ZDRAVÉ MORČE aneb Jak poznat, že je morče zdravé a spokojené článek zde

VYBAVENÍ

Morče je celkově nenáročné zvířátko. Předpokládám, že každému záleží na kvalitě života svého kamaráda a dle svých možností mu bude chtít poskytnout maximální komfort.

Dříve, než si morčátko přivezete domů, měli byste mít vyřešenou otázku bydlení pro Vašeho nového člena rodiny. Základem je klec či jiná ubikace. Obecně lze říci, že čím větší bude, tím lépe. Ne každý má ale možnost umístit v bytě 120 cm dlouhou klec. S takhle velkou klecí se i dost špatně manipuluje. Jako minimální rozměr bych doporučila délku 80 cm pro jedno morče. Určitě by vydrželo i v menší ubikaci, např. 60 cm, ale to mi přijde už docela málo. Čím více morčat, tím by měl být prostor větší. Bydlení by mělo mít své stálé místo někde, kde není průvan, zdroj tepla nebo přímé sluneční světlo.
Klec FerplastOsobně mám vyzkoušenou a vždy doporučuji klec od Ferplastu - Rabbit Deluxe. Vyrábí se ve dvou velikostech 80 a 100 cm. Její vysoké boky zabraňují vyhazování podestýlky a chrání před průvanem, což ocení mimo jiné i chovatelé bezsrstých morčat - skinníků. Zároveň je ale hezky vzdušná. Díky otevírání po celé délce je ke zvířátku velmi dobrý přístup, což je dobré hlavně pro děti. Stejně tak čištění klece je velmi pohodlné. Klec je z příjemného plastu, který není křehký, ale spíše pruží. Koupíte ji včetně základního vybavení:

  • jesličky - jsou zabudované tak, že morčátko do nich nemá shora přístup a nemůže si tak krmení znečišťovat trusem. Přitom se ale dobře doplňují a čistí.
  • napaječka - je s klecí dodávána plastová, niplíková. Je dostatečně velká, dobře se čistí a doplňuje.
  • domeček - je dodáván plastový. Doporučuji plastový domek vyměnit za dřevěný.
  • miska - je poslední věc z vybavení klece. Výrobce ji bohužel opět dodává plastovou, což nepovažuji za moc šťastné řešení, proto doporučuji vyměnit za těžší keramickou misku.

Pokud Vám z nějakého důvodu doporučená klec nevyhovuje a jste zastáncem klasických klecí, tak zde uvádím několik rad pro její výběr a vybavení.

klecPři výběru klece si všímejte, jak má vysoké dno. Z příliš nízkého okraje dna bude morčátko vyhazovat podestýlku, u příliš vysokého neuvidí ven a špatně se v kleci budou umísťovat jesličky (vnitřní i vnější). Optimální výška dna je cca 16 cm. Dále si dejte pozor na to, z jakého plastu je dno vyrobeno. Některé levnější klece mají dno z křehkého plastu, který velmi často praskne nebo se uštípne. Je lepší, když je plast měkčí a pružnější. Věnujte také pozornost tomu, jak je drátěná část k plastu uchycena. "Packy", které klec drží pohromadě, by měly být pevně zacvaknuty a neměly by se uvolňovat. Tyto "packy" bývají většinou slabou stránkou klecí. Stejně jako plastové rožky, ve kterých jsou usazeny kovové rohy klece. Dráty klece by měly být nejlépe pochromované. Dráty nastříkané barvou morčátka časem ohryzají a pak je klec nevzhledná a začne rezavět. Klec by měla mít dva přístupové otvory. Jeden z boku a druhý shora. Ten horní je výhodný pro poklízení klece a doplňování krmení. Bočními dvířky může zase morčátko chodit ven. Tyto problémy nemusíte vůbec řešit, pokud se rozhodnete pro výše doporučenou klec od Ferplastu...

Morče není náročné. Můžete ho chovat v akváriu, teráriu, v plastboxu, v různých bedýnkách vlastní výroby nebo v plastové bedýnce z IKEA. Dle mého názoru, je ale klec nejvhodnější. Je vzdušná, lehce se s ní manipuluje, dobře vypadá a je cenově dostupná.

Co se týká vybavení, tak zde je několik postřehů:

plastove_jesleJesličky na seno, by neměly chybět. Většinou se prodávají drátěné, v různých velikostech, které se zavěsí dovnitř klece. Jejich velkou nevýhodou je, že v kleci zabírají místo, vypadává z nich seno nebo tráva ven z klece, a dále to, že morčátka si do nich velmi ráda lezou a krmení znehodnocují trusem. Z těchto důvodů doporučuji jesličky plastové, které se zavěsí z venku. Můžete použít i dvoje. V jedněch bude seno a ve druhých tráva. Pozor ale, pokud by klec měla příliš vysoké dno, tak i jesle budou příliš vysoko a krmení bude pro morčátko velmi nepohodlné. Čím menší jesličky budou, tím častěji budete muset krmení doplňovat. Pokud máte velkou klec a dostatek místa, řešením by mohly být i dřevěné, vnitřní zavírací jesličky. Krmení můžete dávat i na zem. Toto řešení ovšem není moc dobré, protože morčátka většinu krmení zašlapou a znehodnotí a o to větší spotřebu pak mají.

Niplová napaječkaDalší nezbytná věc je napaječka. Nabídka je veliká, ale ne každá je vhodná. Asi nejrozšířenější napaječka je s kuličkovým pítkem. Tyto napaječky mají jednu velkou nevýhodu a tou je, že většinou protékají. Špatná napaječka Vám může klec vyplavit, což je velmi nepříjemné, protože než si toho všimnete nebo se vrátíte z práce, tak morčátko bude celou dobu ve vlhku na mokré podestýlce. Celkově se tyto napaječky hůře doplňují i čistí. Proto bych Vám raději doporučila napaječky niplíkové. Jsou velmi spolehlivé a snadno se s nimi manipuluje i čistí. Jejich výhodou je, že se dolévají shora, takže jejich obsluhu zvládne i malé dítě. Nahoře mají víčko a do vody tak nemohou padat nečistoty. My tyto napaječky s velkou spokojeností používáme u morčat i u králíků. Většinou se prodávají o obsahu 0,5 l a 1 l. Pokud se přece jen stane, že voda ukapává, většinou je to proto, že se do niplu dostala nějaká nečistota. Niplík vyčistíme a napaječka je opět funkční. V případě potřeby jde niplík dokoupit i zvlášť. K uchycení napaječky ke kleci, doporučuji použít pružinku, která napaječku krásně zafixuje na místě.

dřevěný domekV kleci  by neměl chybět domeček. Pokud se morčátka nemají kam schovat, tak jsou nervozní a ve stresu. A stres, jak známo, je spouštěčem různých nemocí. Naopak v domečku mají pocit bezpečí, což přispívá k jejich vyrovnanosti a klidu. Preferuji domečky dřevěné s rovnou střechou. Měly by být dostatečně velké. Domky, které výrobci uvádějí jako vhodné pro morčata, jsou ve většině případů malé. Proto kupujte králičí velikost. Pokud se rozhodnete pro morčátko s průkazem původu, je třeba počítat s tím, že ušlechtilá morčata jsou v dospělosti mohutná a váží kolem 1 kg. Proto doporučuji kupovat domeček větší. Vhodné jsou i rohové domečky, které šetří místem. Já osobně používám, mimo ty doma vyrobené, dřevěné domečky od firmy JK Animals (viz obrázek). U tohoto typu domečku oceňuji jeho prostornost, naše morčata se do něj bez problému vejdou a navíc nemá žádné další zbytečné otvory, jako třeba imitace okýnek apod. Při králičí velikosti domku je i "okýnko" větší a mladé morče by v něm mohlo uvíznout. Pokud budete kupovat domeček barevný, tak si ověřte, zda jsou použité barvy zdravotně nezávadné. Protože morčátka své domečky velmi ráda okusují. Pokud má domeček rovnou střechu, tak na ni morčátka mohou vyskakovat a rozšířit si tak prostor v kleci. Když navíc na střechu umístíte měkoučký pelíšek, tak si v něm dokážou krásně hovět. Pro svoje morčata používám pelíšky firmy O´lala pets. Jsou vyrobeny z příjemného materiálu v různých velikostech a barevných provedeních. Opět doporučuji kupovat králičí velikost. Určitě je dobré mít pelíšky dva. Morčátkům se občas podaří pelíšek počůrat, takže je nutné ho vyprat. V tomto případě dáte do klece náhradní a morčátko ho tak bude mít stále k dispozici.

kameninová miskaMiska. Do misky budete dávat zvířátku krmnou směs. Měla by být těžká, stabilní a ne příliš hluboká. Plastová miska je velmi lehká a zvířátko ji snadno převrhne. Vysypaný obsah už většinou nesežere, jen ho zašlape a znehodnotí. Na trhu je spousta krásných keramických misek, stačí si jen vybrat. Glazovaný povrch se navíc snadno čistí, umývá i desinfikuje. Existují tzv. funkční misky pro hlodavce proti vyhazování krmiva. Mají horní okraj zaoblený a zahnutý směrem dovnitř. Takže pokud morčátko v misce hrabe a vybírá ty nejlepší sousta, tak nevyhrabává ostatní krmení z misky ven. Nicméně Já osobně používám "klasické" misky, které nejsou nijak extra estetické, ale plně účelné.

Toto jsou základní věci, které byste měli svému novému kamarádovi spolu s klecí pořídit. Samozřejmě existuje spousta doplňků, které slouží morčátku k zábavě nebo ještě většímu pohodlí. Např. drátěná, závěsná koule, kterou můžete naplnit různýma dobrotama (listy salátu nebo petrželovou natí) a morčátka z ní jídlo dobývají. Je to pro ně rozhodně zpestření času, kdy jste třeba v práci a ona musí být zavřená v kleci. Dále jsou to různé tunely, hamaky, prolézačky apod.

prepravka_malaNe zcela nutné, ale velmi užitečné, je pořídit přepravku, ve které budete dle potřeby morčátko převážet. Je to velmi komfortní a profesionální. Morče můžete samozřejmě převézt i např. v papírové krabici. Je s ní ovšem špatná manipulace. Navíc, když se v ní zvířátko pohybuje, tak to vydává nepříjemný škrábavý zvuk a morčíni jsou tak v ještě větším stresu.  Opět má rada - vybírejte přepravku z kvalitního plastu.  Nekvalitní, levné přepravky dlouho nevydrží a většinou plast někde praskne. Nejvíce problémové bývají plastové panty na víku. Na dno přepravky doporučuji dát savou látku (já používám starší ručník) nebo podestýlku typu Asan. Pokud cestujete často i na více dní. Je lepší pořídit přepravku větší (např. pro kočky) s bočním otvíráním, kterou lze v případě potřeby použít i jako dočasné, provizorní bydlení (pokud bude mít morčátko možnost se přes den proběhnout).

Výbavou to ovšem nekončí, ale spíše začíná. Je potřeba počítat i s dalšími náklady.

Důležitou věcí, nad kterou byste měli popřemýšlet je podestýlka. Asi nejčastěji používanou podestýlkou jsou hobliny. Jejich výhodou je, že jsou levné a snadno dostupné. Ne každý, ale chce mít doma prach a nepořádek z hoblin. Pokud plánujete dlouhosrsté morče, tak pokaždé vyndáte z klece spolu s ním i spoustu podestýlky, která mu uvízne v srsti. Naštěstí na trhu existuje více možností, z kterých si můžete vybírat:

  • dřevěné peletky - lisované válečky, které dobře sají a pohlcují pachy. Já osobně tyto peletky moc ráda nemám. Jsou hodně tvrdé a těžším morčatům, se na tvrdém povrchu častěji dělají otlaky na packách. Navíc, pokud v nich morčata běhají nebo se leknou a odskočí, tak v kleci docela rachotí. Nicméně pro dlouhosrstá zvířátka jsou ideální, protože se jim nezacuchávají do srsti.
  • "papírové" peletky - jsou naopak moje oblíbené. Jsou měkoučké, skvěle sají i pohlcují pachy. Jsou naprosto bezprašné a navíc ekologické, 100% rozložitelné, takže nezatěžují životní prostředí. Jsou velmi lehké, takže manipulaci s nimi zvládne i dítě bez problémů. Jediné, co bych jim možná vytkla je, že díky své savosti, vysušují morčínkům packy. Takže pokud čas od času morčátkům packy namažete, tak je problém vyřešen. :o) Také je nutné počítat s vyšší cenou oproti třeba hoblinám.
  • kukuřičná podestýlka - velmi savá a lehká. 100% rozložitelná. Osobní zkušenost s ní ale nemám.
  • bentonitové podestýlky - určené hlavně pro kočičí WC. Oblíbené pro svoji absorbční schopnost a ekologickou nezávadnost. Jsou doporučované i jako podestýlka pro hlodavce. Nemám s touto podestýlkou osobní zkušenost, ale domnívám se, že na ní si morčátka příliš nepohoví?!

Podestýlek je nepřeberné množství druhů. Hobliny mohou být i s různými vůněmi. To mi ale nepřijde příliš přirozené. Myslím, že pro morče není vhodné, aby celý den bylo na voňavé podestýlce. Vždyť i nás by z toho za chvilku bolela hlava.
Podestýlku dejte na dno celé klece. Morčátka nejsou příliš čistotná. Čurají a bobkují, kde je zrovna napadne. Velmi důležité je, abyste morčecí bydlení udržovali v čistotě! Pokud má morče špinavou, vlhkou podestýlku, tak dřív nebo později se dostaví zdravotní problémy, jako např. plíseň, která je velmi nepříjemná, dlouho trvá, než se vyléčí a navíc je přenosná na lidi i ostatní zvířata.

Venkovní výběhDalší věc, kterou morčátka ocení, pokud tu možnost máte, je venkovní výběh. Nejen, že se můžou morčíni napást čerstvé trávy, ale pohyb spojený s pobytem na čerstvém vzduchu, je pro ně přirozený a přispívá tak k jejich lepší fyzické i psychické kondici. Výběh by měl být vybaven krycí plachtou, která zajistí stín a zároveň chrání morčátka před napadením jiným zvířetem jako pes, kočka nebo dravec. Uvnitř výběhu by měl být umístěný domek nebo nějaký úkryt, kam se může morčátko v případě potřeby schovat. Taky by mělo mít neustále přístup k čerstvé vodě. Ohrádka by měla stát na rovině. V nerovném terénu by se mohla najít skulina, kterou by zvířátko mohlo utéct.

To je v kostce asi všechno důležité, než si přinesete morčátko domů. Všechny zde zmíněné produkty bude možné si zakoupit přímo u nás v chovatelské stanici nebo i objednat přes internet. Usilovně pracujeme na tom, aby to bylo co nejdříve. :o)

KRMENÍ

zeleninaDalší důležitou kapitolou je krmení. Základem jídelníčku je seno a voda. Zcela nezbytný je pro morčata vitamín C, který si, stejně jako lidé, neumí vytvořit a potřebují jej doplňovat prostřednictvím potravy. Nejvíce ho obsahuje čerstvá tráva, zelenina a ovoce. Denní potřebu vitamínu C zajistíte vyváženou, pestrou denní dávkou s podílem čerstvého krmení. Obilí, granule nebo krmné směsi tvoří doplněk stravy. Je třeba s nimi krmit střídmě, protože morčátka po nich rychle tloustnou. Podrobnější informace o krmení morčat čtěte prosím zde.

PÉČE

Co se týká péče o morčátko, tak není nijak náročná. Dle potřeby by se měly zkracovat drápky. To můžete provádět bez problémů i Vy sami. Můžete na to použít "cvakátko" na nehty, které má doma asi každý, anebo si pořídit profesionální kleštičky na drápky. Pokud si na to netroufáte sami, tak Vám jistě pomůže veterinář.
Morčátko by se mělo pravidelně kartáčovat a čas od času i okoupat, zvláště pak dlouhosrstá plemena. Pravidelnou péčí o srst ji udržujete v dobré kondici. Odumřelé chlupy se odstraní, srst je hustá, pevná a krásně lesklá.
Morčata se nijak neočkují. Jednou za půl roku je vhodné je odčervit proti vnitřním i vnějším parazitům. My používáme prostředek ADVOCATE. Je určen pro psy, ale funguje bezpečně i na morčata.

Článek "péče" o morčátko bude popsán detailněji. Průběžně budeme doplňovat jednotlivá témata (jak správně drápky zkracovat, jak morče koupat atd.).

ZDRAVÍ

Poslední věc, kterou je potřeba zmínit jsou možné zdravotní problémy. Morčata jsou relativně zdravá, bezproblémová zvířátka, i ona ale občas mohou onemocnět. Průběh nemoci bývá u takto malých zvířátek rychlý a pokud nebudete reagovat ihned na první příznaky nemoci, může morčátko i umřít. Nechci se zde rozepisovat o něčem, co už napsali jiní, kvalifikovaní veterináři a chovatelé, proto si dovolím Vás na jednoho takového odkázat  zde

O MORČATECH

Morče je ideální kamarád pro malé děti - je aktivní přes den, nikdy nekouše. Morčata jsou velmi komunikativní a přátelská. Jsou to společenská zvířátka, zvyklá žít ve skupině. Proto, pokud je to jen trochu možné, pořiďte si morčátka alespoň dvě. Samotnému morčeti se budete muset o to více věnovat.
Mnohdy jsou noví majitelé překvapení a zklamaní z toho, že si koupí morčátko od chovatele a ono se chová "nějak divně", je plaché a stále zalezlé. Je to především proto, že morče u chovatele je zvyklé žít ve skupině, být součástí morčecí rodiny. Ve věku čtyř týdnů ho někdo vezme a samotného ho převeze někam daleko a pak ho zavře, samotného, do klece. Jeho instinkt mu velí, aby bylo schované, šlo se nakrmit, až je všude kolem klid. Je samo, nedůvěřuje nikomu. Touží mít u sebe kamaráda, touží mít jistotu, že "v tom nejede sám". I proto je důležité, aby mělo morčátko v kleci úkryt, kam se může schovat. Aby nebylo ve stresu z nového prostředí. Dejte mu čas, ono si zvykne. Při každé příležitosti jej berte do rukou. Povídejte si s ním, hlaďte ho. Nabízejte mu vybrané pochoutky z ruky.

Článek "o morčatech"  bude popsán detailněji. Průběžně budeme doplňovat jednotlivá témata (chování morčat, ochočení atd.).

Pokud máte nějakou připomínku, nápad nebo svoji zkušenost, budu ráda, když ji uvedete do komentářů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *